TANK SEVİYE İZLEME SİSTEMLERİ

Yakıt ve Diğer tank ölçüm sistemi dijital ve analog sinyal teknolojisine dayanır.Dijital veri işleme sayesinde,sıcaklık ve yakıt kapasitesi değişikliklerini dikkate almak ve yakıt tankı şeklinden bağımsız olarak kullanmak mümkün olur.Klasik ölçme sistemlerinde Ölçüm sistemi Yakıt deposu şekline bağlıdır.TMT sisteminde  kullanıcı olarak,ek karakteristik V = f (h) kapasite düzeyini  programlayabilirsiniz.

Arayüz yazılım ile yakıt tankı doğru yakıt kapasitesi ölçümü sağlar. Kullanıcıların V = f (h) (seviye-kapasite) özelliği çok sade bir şekilde programlamak için  PC'ler için bir donanım arayüzü ile yazılım arayüz tasarımı yapılmıştır.

RADAR ve ULTRASONİK SEVİYE TRANSMİTTER

Radar ve Ultrasonik Seviye Transmitteri,( Ultrasonic Level Transmitter ) endüstride temassız seviye ölçümü için kullanılır. Ultrasonik sensör, sinyal çevirici ve seviye kontrolünden oluşur. Sensörden çıkan ses dalgası tank içinde yayılarak ölçülecek malzemenin üzerinden çarpar ve yansır. Oluşan yansımalar yukarıdaki sensör tarafından algılanarak buradan seviye bilgisi elde edilmiş olur. Filtre özelliği ile yanlış ekollardan etkilenmez.  Ultrasonik Seviye Sensörü ile depo, silo, tank vb. yerlerde 0-10 V veya 4-20 mA aralığında analog çıkış vererek seviye kontrolüne olanak vermektedir. Sensör üzerinde bulunan kontroller ile min. ve max. uzaklıklar belirlenerek, bu uzaklıklar arasında 0-10V veya 4-20mA çıkış alınabilmektedir. Ürüne temas etmeden ve 20m mesafeye kadar seviye kontrolü yapabilmesi diğer sensör gruplarına göre Ultrasonik Seviye Sensörlerini avantajlı hale getirir. Ürün için algılayacağı şeklin rengi ve yüzeyi (parlak, mat) önemli değildir. Alıcı ve verici tek bir üründedir.Ultrasonik seviye sensörleri, tank seviyelerinin, sürekli ve temassız ölçümünde kullanılırlar. Yüksek basınç ve yüksek sıcaklık olmayan hemen her türlü sıvının seviye ölçümünde kullanılabilir.Tehlikeli ortamlar için Ex-Proof modelleri mevcuttur. Opsiyonel)

TANK  SEVİYE İZLEME SİSTEMLERİ13

HİDROSTATİK BASINÇ VE BASINÇ TRANSMİTTER

Açık tanklar da seviye ölçümü için ekonomik ve kolay bir seviye ölçüm yöntemidir.Sıvının aşagıya yapmış olduğu basınç seviye ile doğru orantılıdır.Bu basınç ölçülerek yoğunluk katsayısına göre değerlendirilerek seviye bilgisine çevrilir.Daldırma tip seviye ölçüm sensörleri ve vidalı dışarılan montajlı diyaframlı model seviye transmitterleri mevcuttur.

TANK  SEVİYE İZLEME SİSTEMLERİ10

FARK BASINÇ TRANSMİTTER

Seviye ölçümü için kullanılan bir transmitterdir.Tankların Alt ve üst basınç farkından seviye kontrolü yapar.

TANK  SEVİYE İZLEME SİSTEMLERİ9

ŞAMANDIRALI SEVİYE TRANSMİTTER

Şamandra Sıvı seviye hareketi ile doğru orantılı olarak Aşağıya ve yukarıya doğru hareket eder.Bu hareket ile doğru orantılı olarak Analog sinyal üretilir.Veya Reed kontak Sinyali verilir.

TANK  SEVİYE İZLEME SİSTEMLERİ11

KAPASİTİF SEVİYE TRANSMİTTER

Seviye ölçümünde analog sinyal üretmek için kullanılan bir seviye ölçüm yöntemidir.Seviye sensörü  metal olmayan hafif yağlar, diğer sıvıların ve  Kısmen küçük taneli / büyük tahıl Parçacıklı katıların seviyesini belirlemek için tasarlanmıştır.

Seviyesi bilgileri elektronik sistemlere periyodik olarak veya talep üzerine on-board olarak  iletilir.

TANK  SEVİYE İZLEME SİSTEMLERİ12